Desinsekcia

Je súbor opatrení na ničenie a reguláciu epidemiologicky závadného a obťažujúceho hmyzu. Na ich reguláciu sa používajú chemické, biologické alebo fyzikálne metódy podľa druhu hmyzu a prostredia. Na dezinsekciu používame kvalitné, profesionálne bez zápachové prípravky schválené v EÚ.

Medzi najčastejšie vyskytujúci sa hmyz v domácnostiach patria:

Ploštica posteľná (Cimex lectularius)

Je to parazit teplokrvných stavovcov vrátane človeka a patrí medzi bzdochy. Je to hrdzavo – červeno – hnedý bezkrídly hmyz o veľkosti 5-9 mm. Svoje obete napadá v noci počas tmy. Pretože je to svetloplachý hmyz, tak sa počas dňa skrýva v štrbinách nábytku (najčastejšie v štrbinách postelí), stien, obrazov, za tapetami, garnižami, atď. Zalieza aj do elektrických zásuviek a vypínačov. Cez leto môžu preliezať cez okná po vonkajších stenách budovy, šachtami bytových domov, chodbami, alebo ich môžu prenášať vtáky. Za noc dokáže samička naklásť až 5 vajíčok a za celý život cca 500 vajíčok. Má 5 vývojových štádií a všetky počas ktorých stále štípe a cucia krv. Dožíva sa cca 14 mesiacov a bez potravy dokáže prežiť od 140 – 365 dní. Taktiež dokáže prežiť vysoké teploty a mrazy. Okrem vpichu môžu ojedinele prenášať aj baktérie, mor, tularémiu alebo vírus HIV. Môžu sa dostať do domácnosti rôznymi spôsobmi: môžeme ich priniesť z dovolenky v oblečení alebo batožine, nábytkom (či už novým alebo používaným), z miest, kde prespáva veľa ľudí z rôznych prostredí (internáty, ubytovne,…). Najúčinnejšia dezinsekcia je momentálne prostredníctvom chemického postreku.

Šváb obecný (Blatta orientalis linnacus)

Dorastá do veľkosti 21 – 28 mm a má tmavo-hnedú farbu. Radí sa medzi všežravce. Niektoré druhy žijú 4 roky. V schránke má samička okolo 55 – 60 vajíčok. Dokáže prežiť mesiac bez vody a tri mesiace bez potravy. Prežije aj veľmi silné rádioaktívne žiarenie. Najúčinnejším dezinsekčným zásahom je chemický postrek alebo požerová nástraha.

Komárovitý hmyz (Culicidae)

Je to čeľaď dvojkrídleho hmyzu. Ich zástupci sú označovaný ako komáre. Samičky sajú krv teplokrvných živočíchov. Prenášajú nebezpečné choroby (maláriu, žltú zimnicu, lymskú boreliózu, ale prenos vírusu HIV zatiaľ nebol zaznamenaný), za noc dokážu preletieť až 10 km a lietať môžu 4 hodiny bez prestávky rýchlosťou 1-2 km/h. Väčšina druhov komárov zháňa potravu v noci, večer, alebo nadránom. Samičky kladú vajíčka do stojacich vôd. Väčšina dospelých samíc žije 2 – 3 týždne. Proti vniknutiu do objektu sa treba chrániť pomocou sieťok a elektrických odpudzovačov. V záhrade treba nechať likvidáciu na deratizačnú firmu. Medzi najúčinnejšie a ekologicky vhodné prípravky patrí napríklad Aqua K-Othrine.

Mravec faraónsky (Monomorium pharaonis)

Je to všežravec, ale k životu potrebuje vodu. Samčekovia sa dožívajú cca 14-21 dní, samičky cca 400 dní. Najčastejšie sa vyskytujú v kuchyniach, v kúpeľniach, bytových jadrách (rozvodových šachtách), kvetináčoch a nábytku. Kolónia má 150 a viac samičiek a robotníc. Na založenie novej kolónie potrebuje jedna samička 20 robotníc. Kráľovná sa dožíva cca 300 dní počas ktorých nakladie asi 350 vajíčok. Najúčinnejšie sú požerové prípravky ako napríklad Faratox Plus.

Rus domový (Blatella germanica)

Dorastá do veľkosti 21 – 28 mm a má tmavo-hnedú farbu. Radí sa medzi všežravce. Niektoré druhy žijú 4 roky. V schránke má samička okolo 55 – 60 vajíčok. Dokáže prežiť mesiac bez vody a tri mesiace bez potravy. Prežije aj veľmi silné rádioaktívne žiarenie. Najúčinnejším dezinsekčným zásahom je chemický postrek alebo požerová nástraha.

Osa obyčajná (Vespula vulgaris) Osa útočná (Vespula germanica)

Osa obyčajná tvorí rodiny s asi 1500 – 2000 členmi, má veľkosť cca 15 mm, dospelé jedince sa živia sladkým ovocím a nektárom, taktiež lovia húsenice a drobný hmyz. Hniezda si robia v prasklinách stien, pod strešnou krytinou a v zemi. 

Osa útočná tvorí rodiny s asi 3000 – 5000 členmi, je 2 x väčšia ako osa obyčajná a stavia si plastové hniezda zvisle zavesené a pre alergických šudí je životu nebezpečná. Na dezinsekčný zásah sa používajú chemické postreky a mechanické odstránenie hniezda. Na odstránenie hniezda odporúčame zavolať deratizačnú firmu.

Kontaktujte nás

  • Mobil:   0911 412 552
  • Mobil:   0910 412 060
Dezinfekcia

Likvidácia choroboplodných zárodkov a nežiaducich mikroorganizmov.

Dezinsekcia

Ničenie a regulácia epidemiologicky závadného a obťažujúceho hmyzu.

Deratizácia

Regulácia hospodársky a hygienicky závadných hlodavcov.